0 800 50 50 71 Інформаційна лінія дзвінки зі стаціонарних телефонів
на території України безкоштовні

Що таке бронхіальна астма?

Що таке бронхіальна астма?

Бронхіальна астма - це хронічне захворювання легенів, при якому наші дихальні шляхи стають надмірно чутливими і, як наслідок, піж впливом певних факторів звужуються, що погіршує наше дихання.

Коли це відбувається, у нас виникають симптоми бронхіальної астми, такі як:
• дихання зі свистом
• кашель
• відчуття стиснення в грудях
• задишка

З часом ознаки та симптоми бронхіальної астми можуть змінюватися. Коли симптоми стають більш важкими або виникають раптово, такий стан називають нападом бронхіальної астми.

Лікарі ставлять діагноз бронхіальної астми на підставі симптомів з боку дихальної системи (перевіряючи, як Ви дихаєте), а також з огляду на наявність симптомів бронхіальної астми в історії хвороби.

Чому розвиваються ці симптоми?

Симптоми бронхіальної астми, як правило, є результатом впливу так званих пускових чинників, до яких можуть відноситись різноманітні алергени, пил, дим, стрес, гострі респіраторні інфекції. Як приклад можна привести алергени або подразнюючі речовини, такі як пил і дим, провокують ситуації, такі як погодні умови або стрес, або захворювання, такі як застуда або грип.

За рахунок чого при бронхіальній астмі виникають проблеми з диханням?

Дихання стає утрудненим, оскільки бронхіальна астма впливає на дихальні шляхи двома способами.

Запалення дихальних шляхів

Якщо Ви страждаєте на бронхіальну астму, дихальні шляхи Ваших легень стають більш чутливими до алергенів і подразнюючих речовин, таких як дим і пил. Це призводить до надмірної реакції імунної системи і розвитку стійкого запалення в дихальних шляхах. Запалення може призводити до набряку набряку стінки дихальних шляхів та зменшення кількості повітря, яке Ви можете вдихнути або видихнути. У деяких випадках утворюється занадто багато в'язкого слизу, що додатково погіршує прохідність дихальних шляхів.

Запалення дихальних шляхів може бути присутнім, навіть якщо у Вас немає симптомів. Коли дихальні шляхи постійно знаходяться в стані запалення, вони можуть стати більш чутливими до дії пускових чинників бронхіальної астми. Потім, коли Ви піддаєтеся впливу пускових чинників, запалення і симптоми можуть посилитися. Важливо контролювати свої симптоми, щоб Ви могли розпізнати початок погіршення.

Звуження дихальних шляхів

Звуження дихальних шляхів або бронхоспазм часто супроводжує запалення.

У Вас може з'явитися відчуття стискання в грудях, оскільки м'язи, що оточують дихальні шляхи, скорочуються або стискаються. Коли це трапляється з дихальними шляхами, які вже звужені за рахунок запалення, можливим є додаткове погіршення прохідності дихальних шляхів, і дихання може ще більше ускладнитись.

Не дайте бронхіальній астмі посилитися

При бронхіальній астмі дихальні шляхи можуть бути запалені, навіть якщо відсутні будь-які симптоми, і з часом постійне запалення робить їх ще більш чутливими. Без лікування, напади бронхіальної астми можуть ставати більш важкими. У довгостроковій перспективі це може призвести до пошкодження легенів.

Контролюйте свої симптоми. Якщо Ви помітили, що напади бронхіальної астми посилюються або стають частішими, можливо, у Вас неконтрольована бронхіальна астма - проконсультуйтеся з лікарем.

Хто може захворіти на бронхіальну астму?

Бронхіальна астма не заразна, але причини її розвитку невідомі. Вона може виникнути у будь-якої людини в будь-якому віці. За даними різних досліджень, є деякі обставини, які підвищують ризик розвитку цього захворювання:

У людей, чиї батьки страждають на бронхіальну астму, ймовірність розвитку цього захворювання в 3-6 разів вища, ніж у людей, чиї батьки не мають його.
Бронхіальна астма частіше зустрічається у людей з надмірною масою тіла.
Люди з алергічними захворюваннями, такими як атопічний дерматит (екзема) або алергічний риніт (сінна лихоманка) більш схильні до розвитку алергічної бронхіальної астми.
До розвитку бронхіальної астми може призводити постійний контакт з пусковими факторами бронхіальної астми вдома або на роботі.
В цьому немає нічого дивного - будь-який вплив сигаретного диму підвищує ймовірність розвитку бронхіальної астми.
Крім того, дитяча бронхіальна астма частіше розвивається у хлопчиків, але у дорослих, починаючи з 40 років, вона частіше зустрічається у жінок.

Бронхіальну астму можна контролювати

Хоча бронхіальну астму можна повністю вилікувати, більшість може взяти це захворювання під контроль і легко управляти їм. Проконсультуйтеся зі своїм лікарем, щоб підібрати найбільш відповідне лікування, і дізнатися, як керувати на бронхіальну астму, щоб жити повноцінним життям. Навіть якщо у Вас бронхіальна астма, Ви можете добре себе почувати.

Якщо бронхіальна астма добре контролюється, Ви будете відчувати менше симптомів. Пройдіть тест з контролю над астмою за посиланням

Список літератури:

  1. What is asthma? National Heart, Lung, and Blood Institute Website. [Електронний ресурс], 20.03.2019 URL: http://www.nhlbi.nih.gov/health/healthtopics/topics/asthma/
  2. So You Have Asthma. A guide for patients and their families. NIH publication No. 13- 5248, Originally printed 2007. Revised March 2013.
  3. American Academy of Allergy, Asthma & Immunology Web site. [Електронний ресурс], 20.03.2019 URL: : http://www.aaaai.org/conditions-and-treatments/asthma.aspx
  4. Global Strategy for Asthma Management and Prevention. Global Initiative for Asthma (GINA) 2018. [Електронний ресурс], 20.03.2019 URL: http://ginasthma.org/
  5. What All Parents Need to Know about Childhood Asthma. Health Promotion Board website. Accessed 4 April 2016.
  6. Who Is at Risk for Asthma? National Heart, Lung, and Blood Institute. [Електронний ресурс], 20.03.2019 URL: http://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/asthma/atrisk