0 800 50 50 71 Інформаційна лінія дзвінки зі стаціонарних телефонів
на території України безкоштовні

Контроль бронхіальної астми

Гіпотетичний випадок. Ця ілюстрація є художнім зображенням і не означає, що модель страждає від будь-якого захворювання або піддавалася медичному втручанню.

Бронхіальна астма є хронічним захворюванням дихальної системи, в основі якого лежить запалення дихальних шляхів та гіперреактивність бронхів, тобто розвиток бронхоспазму у відповідь на незначні подразники, які не викликають такої відповіді у здорової людини. Під час такого бронхоспазму, або нападу бронхіальної астми, хворій людині важко видихнути повітря через звужені бронхи; вона відмічає деякі або всі з характерних для астми симптомів – дихання зі свистом, задишку, скутість у грудній клітці, кашель.

Термін «хронічне захворювання» свідчить про те, що сучасна медицина ще не має змоги вилікувати це захворювання повністю, але існують ліки, які допомагають зменшити прояви хвороби або навіть повністю їх усунути. Всі хронічні захворювання вимагають від пацієнта дисципліни, терпіння, наполегливості у боротьбі з недугою, адже лише за умови сумлінного виконання рекомендацій лікаря хворобу можна контролювати.

Що розуміють лікарі під терміном «контроль бронхіальної астми»? Як це – контролювати астму? Повний контроль – це відсутність проявів хвороби: відсутність нападів, потреби в швидкопомічних препаратах для усунення нападів, повноцінне активне життя, у тому числі фізичні навантаження. При повному контролі захворювання життя людини з астмою майже не відрізняється від самопочуття здорової людини. У реальному житті рівень контролю може змінюватися час від часу. Для оцінки рівня контролю в динаміці зручно вести щоденник самоконтролю. Про наявність хорошого контролю свідчить той факт, що протягом останніх 4 тижнів у пацієнта із бронхіальною астмою не було більше 2 проявів денних симптомів (нападів) астми на тиждень, він не користувався бета2-агоністом короткої дії (наприклад, швидкопомічним бронхорозширювальним інгалятором) для усунення симптомів частіше ніж 2 рази на тиждень та зовсім не прокидався вночі і не мав обмежень активності через астму. Якщо протягом якогось тижня симптоми виникають частіше, збільшується потреба у швидкопомічних препаратах, порушується сон та/або обмежується активність через астму, це свідчить про відсутність контролю та необхідність звернутися до лікаря. Дізнатися про поточний рівень контролю Ви можете зараз за допомогою Тесту з контролю астми:

Пройти онлайн тест тут

Також про контроль і перебіг астми свідчить оцінювання функції легень: пацієнту з астмою корисно мати пікфлуометр та регулярно оцінювати пікову швидкість видиху. Докладніше про пікфлуометрію Вас може проконсультувати Ваш лікар.

Для досягнення та утримування контролю бронхіальної астми необхідно виконувати рекомендації лікаря, у тому числі намагатися вести здоровий спосіб життя, уникати дії факторів, що призводять до загострення астми (дим, пилок, інші чисельні подразники та стресові фактори), регулярно, тобто кожного дня, приймати призначену підтримуючу протизапальну терапію.

Самолікування може бути шкідливим для Вашого здоров’я. Для отримання більш детальної інформації про захворювання зверніться до Вашого лікаря. Лікування можливе тільки на підставі рекомендацій Вашого лікаря.

Матеріал розроблений співробітниками компанії GSK Україна з посиланням на рекомендації GINA 2020 (© 2020 Global Initiative for Asthma).
NP-UA-FPS-WCNT-200001 Травень 2020